Blog Kadrowy

2020-09-19

Czy PIP może kontrolować zdalnego pracownika w domu?

Kategoria:   kategoria 1

Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy nie mogą kontrolować w domu pracowników wykonujących pracę zdalną, poinformował p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Gdańsku Mariusz Pokrzywinski podczas debaty ekspertów w dniu 15.09.2020 r. pt.: "Koronawirus oczami ekspertów" . 

Debata pod patronatem Pracodawców Pomorza i Samorządu Województwa Pomorskiego odbyła się na 34 piętrze budynku Olivia Star znajdującym się na terenie kompleksu Olivia Business Centre w Gdańsku. Było to spotkanie ekspertów zajmujących się zwalczaniem pandemii. Specjaliści w zakresie zdrowia publicznego, chorób zakaźnych, bezpieczeństwa i samorządowcy omawiali bieżący stan epidemii i działania przyszłe.

Z punktu widzenia prawa pracy interesująca była wypowiedź p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Gdańsku Mariusza Pokrzywinskiego, który podkreślił, że inspektorzy zauważają negatywny aspekt pracy zdalnej w postaci tego, że pracownik często nie zachowuje dystansu między życiem zawodowym a osobistym przeciągając pracę w domu do późnych godzin. To powoduje w konsekwencji stres. Problem w tym, że brak kompleksowej regulacji pracy zdalnej w Kodeksie pracy uniemożliwia inspektorom kontrolę pracy w domu. Obecnie praca zdalna uregulowana jest w art. 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

 

Z punktu widzenia zarówno pracowników jak i pracodawców niezbędna jest szybka i systemowa
regulacja zasad pracy zdalnej.  

 

Fotorelacja z debaty ekspertów w dniu 15.09.2020 r. "Koronawirus oczami ekspertów".

 

 

 

 

 

epr

SKOMENTUJ
 

Korzystanie ze strony internetowej www.rakiel.com.pl oznacza akceptację warunków zawartych w Polityka Prywatności. W szczególności dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie. W przypadku braku akceptacji na powyższe (i zawarte w 'Polityce prywatności') zapisy, prosimy o niekorzystanie z tej Strony i natychmiastowe jej opuszczenie.Przyjąłem do wiadomości i zgadzam się