Blog Kadrowy

2020-01-21

Czy przedstawione przez organizacje związkowe stanowisko co do zmian w ZFŚS mysi być uwzględnione przez pracodawcę?

Kategoria:   kategoria 1

W praktyce często powstaje pytanie czy negocjacje nad zmianami regulaminu ZFŚS mogą toczyć się dalej zwłaszcza, gdy wspólne stanowisko związków zawodowych w sprawie zmian w tymże regulaminie jest co prawda pozytywne ale  zupełnie odmienne od tego co zaproponował pracodawca(?).

Przepisy ustawy o związkach zawodowych stanowią, że jeżeli organizacje związkowe nie przedstawią wspólnie uzgodnionego stanowiska w terminie 30 dni od dnia przekazania im przez pracodawcę tego dokumentu, decyzje w sprawie jego ustalenia podejmuje pracodawca, po rozpatrzeniu odrębnych stanowisk organizacji związkowych.

Więc cóż, z art. 30 ust. 6 ustawy o związkach zawodowych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 263 z późn. zm.) nie wynika, że pracodawca musi wprowadzić takie zmiany do regulaminu ZFŚS jakie wyraziły we wspólnym stanowisku organizacje związkowe. Przecież mogą to być zupełnie odmienne propozycje aniżeli te, które zaproponował pracodawca. Rzeczywiście stanowisko będzie uzgodnione przynajmniej przez organizacje reprezentatywne, na dodatek bedzie to jedno stanowisko (część przesłanek przepisu jest więc spełniona) ale jednak zasadniczo różniące się od oczekiwania pracodawcy. Negocjacje zmian regulaminu ZFŚS wymagają kompromisu obu stron i mogą się przedłużać. Jedynie w przypadku, gdy organizacje związkowe mają wspólne, ale negatywne stanowisko, regulamin ZFŚS nie może być zmieniony jednostronnie przez pracodawcę. Gdy natomiast związki zawodowe nie uzgodniły wspólnego stanowiska, wówczas pracodawca może dokonać jednostronnych zmian tego regulaminu.” Tyle wynika wprost z przepisu.

epr

SKOMENTUJ
 

Korzystanie ze strony internetowej www.rakiel.com.pl oznacza akceptację warunków zawartych w Polityka Prywatności. W szczególności dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie. W przypadku braku akceptacji na powyższe (i zawarte w 'Polityce prywatności') zapisy, prosimy o niekorzystanie z tej Strony i natychmiastowe jej opuszczenie.Przyjąłem do wiadomości i zgadzam się