Blog Kadrowy

2021-02-06

Czy ZUS może uznać umowę o pracę za pozorną, gdy mąż zatrudnia ciężarną żonę?

Kategoria:   kategoria 1

✅ Nie, jeśli umowa zawarta z ciężarną nie jest pozorna.

Niekiedy ZUS odmawia wypłaty świadczeń kobiecie zatrudnianej w zaawansowanej ciąży twierdząc, że motywem zatrudnienia była chęć pomocy bezrobotnej w sytuacji, gdy zaszła w ciążę.

✅ Chęć objęcia bezrobotnej ubezpieczeniem na pewno nie uzasadnia zawierania umowy dla pozoru. Sam fakt zawarcia umowy z ciężarną żoną czy córką nie jest jednak niczym nagannym. Ważne aby strony faktycznie ją realizowały.

  • Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 maja 2004 r. II UK 365/03.

Praca u matki nawet w czasie ciąży, a następnie szybkie pójście na zwolnienie same przez się nie dyskwalifikują takiego zatrudnienia.

  • Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 kwietnia 2019 r., I UK 44/18.

Umowa o pracę jest zawarta dla pozoru i nie może w związku z tym stanowić tytułu do objęcia pracowniczym ubezpieczeniem społecznym, jeżeli przy składaniu oświadczeń woli obie strony mają świadomość, że osoba określona w umowie jako pracownik nie będzie świadczyć pracy, a osoba określona jako pracodawca nie będzie korzystać z jej pracy, czyli gdy strony z góry zakładają, że nie będą realizowały swoich praw i obowiązków wypełniających treść stosunku pracy.

  • Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 10 lutego 2016 r. III AUa 859/15

Fakt pozostawania w ciąży w kontekście pozorności umowy może mieć znaczenie jedynie wtedy, gdyby ciąża w momencie zawarcia umowy o pracę w sposób oczywisty wykluczała możliwość świadczenia pracy przez pracownicę.

 

EUROPEJSKI TRYBUNAŁ PRAW CZŁOWIEKA

W dniu 4 lutego 2021 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka zajął się sprawą Nr 54711/15 Jurčić przeciwko Chorwacji. Trybunał wskazał na dyskryminację bezpośrednią ze względu na płeć i krytycznie wypowiedział się na temat uznania za fikcyjną umowy kobiety, która zaszła w ciążę w drodze inseminacji in vitro. Pracownica pozbawiona została świadczeń z zakresu zabezpieczenia społecznego w celu ochrony finansów publicznych. WYROK

 

epr

SKOMENTUJ
 

Korzystanie ze strony internetowej www.rakiel.com.pl oznacza akceptację warunków zawartych w Polityka Prywatności. W szczególności dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie. W przypadku braku akceptacji na powyższe (i zawarte w 'Polityce prywatności') zapisy, prosimy o niekorzystanie z tej Strony i natychmiastowe jej opuszczenie.Przyjąłem do wiadomości i zgadzam się