Blog Kadrowy

2021-05-12

Jakie zmiany w działaniu Kas Zapomogowo-Pożyczkowych?

Kategoria:   kategoria 1

Informujemy, że zamiast aktualnie obowiązującego rozporządzenia z dnia 19 grudnia 1992 r. w sprawie pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w zakładach pracy zostanie uchwalona ustawa o kasach zapomogowo-pożyczkowych. Projekt Nr UD80 znajduje się obecnie na etapie konsultacji. Choć projektowane przepisy w dużym zakresie stanowią powtórzenie przepisów obecnie obowiązującego rozporządzenia, to ustawodawcy udało się niektóre aktualne problemy KZP doprecyzować np. członkostwo osób wykonujących pracę zarobkową zatrudnionych w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego. Zaproponowano także wprowadzenie formy oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie przez KZP danych osobowych. Doprecyzowano zasady obowiązujące poręczycieli.

Czego nie ma w nowej ustawie? 

Zabrakło moim zdaniem informacji o obowiązku, lub też jego braku posiadania NIP i REGON przez KZP, a także dziedziczenia wkładów. Warto byłoby też uregulować na wzór przepisów o stowarzyszeniach kwestie przeprowadzania wyborów, ewentualnie wydłużenia kadencji władz KZP w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Uzasadnienie do projektu na stronie RCL:
https://lnkd.in/eqCEQac

SKOMENTUJ
 

Korzystanie ze strony internetowej www.rakiel.com.pl oznacza akceptację warunków zawartych w Polityka Prywatności. W szczególności dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie. W przypadku braku akceptacji na powyższe (i zawarte w 'Polityce prywatności') zapisy, prosimy o niekorzystanie z tej Strony i natychmiastowe jej opuszczenie.Przyjąłem do wiadomości i zgadzam się