Blog Kadrowy

2020-08-27

Likwidacja spółki z o.o. - w którym momencie osobie na urlopie macierzyńskim można wypowiedzieć umowę?

Kategoria:   kategoria 1

W praktyce problematyczne jest ustalenie momentu w którym kobiecie przebywającej na urlopie macierzyńskim można wypowiedzieć umowę, gdy likwidowana jest spółka. Co oznacza zawarte w przepisie Kodeku pracy - art. 177 § 4 - uchylenie ochrony stosunku pracy kobiety w okresie urlopu macierzyńskiego, gdy dochodzi do likwidacji pracodawcy?   

Moim zdaniem "likwidacja" oznacza pewien proces. W przypadku spółki podejmowana jest uchwała o likwidacji spółki z o.o. Jest to ten moment, w którym dochodzi do "likwidacji". Przyjmuje się, że dochodzi do likwidacji w przypadku zaistnienia innych przyczyn rozwiązania spółki, tj. przyczyn określonych w umowie spółki. Wspomniana uchwała jest tą inną przyczyną. Otwarcie likwidacji następuje wówczas natychmiast z momentem zaistnienia tej przyczyny (tak Z. Jara (red.), Kodeks spółek handlowych. Komentarz. Wyd. 3, Warszawa 2020, komentarz do art. 274; też M. Michalski, w: SPP, t. 17A, 2015, s. 625; Kidyba, Komentarz KSH, t. 1, 2017, s. 1315). Gdy więc podjęta zostanie uchwała przez wspólników o likwidacji spółki z o.o., to można będzie złożyć wypowiedzenie również osobie przebywajacej na urlopie macierzyńskim. ZUS w takim przypadku przejmie wypłatę zasiłku ale pamiętać należy, że  we wszystkich sytuacjach, gdy podstawa wymiaru zasiłku ustalona wg zasad wynikających z ustawy byłaby wyższa niż kwota odpowiadająca kwocie 100% przeciętnego wynagrodzenia, zostanie ona ograniczona do tej kwoty jak stanowi art. 46 w związku z art. 47 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 870). 

epr

SKOMENTUJ
 

Korzystanie ze strony internetowej www.rakiel.com.pl oznacza akceptację warunków zawartych w Polityka Prywatności. W szczególności dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie. W przypadku braku akceptacji na powyższe (i zawarte w 'Polityce prywatności') zapisy, prosimy o niekorzystanie z tej Strony i natychmiastowe jej opuszczenie.Przyjąłem do wiadomości i zgadzam się