Blog Kadrowy
Czy dziennikarz odpowiada za słowa gościa, z którym przeprowadza wywiad?
W swojej wypowiedzi dla Rzeczpospolitej r.pr dr Ewa Podgórska-Rakiel zwraca uwagę, że ocena dziennikarskiej odpowiedzialności może być rozpatrywana w zależności od podstawy prawnej zatrudnienia. Komentarz na pytanie dziennikarki związany był z wywiadem Moniki Jaruzelskiej jakiego udzielił Grzegorz Braun. Autorce rozmowy stawia się zarzut, że nie kontrowała niedopuszczalnych wypowiedzi posła. W reakcji na publikację Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jaruzelską za rozpowszechnianie wypowiedzi Brauna.
Dziennikarze są zatrudniani na podstawie umowy o pracę, oraz umów cywilnoprawnych takich jak umowa zlecenia i umowa o dzieło. Są także freelancerami z własną artystyczną i literacką działalnością twórczą. Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma dbać o dobro zakładu pracy i wizerunek pracodawcy. Przeprowadzenie wywiadu, który popiera nienawiść narodową, rasową lub religijną, stanowiącą podżeganie do dyskryminacji czy wrogości może godzić w szeroko rozumiane dobre imię pracodawcy i wówczas pracownik podlega odpowiedzialności porządkowej z Kodeksu pracy. Co innego gdy mamy do czynienia z umowami cywilnoprawnymi oraz B2b, ponieważ w tym wypadku zasady ustalają strony umowy cywilnoprawnej. Nie bez znaczenia jest prawo do swobodnej wypowiedzi.
Tekst do przeczytania poniżej:
https://www.rp.pl/prawo-dla-ciebie/art39645531-eksperci-monika-jaruzelska-nie-powinna-odpowiadac-za-slowa-grzegorza-brauna