Blog Kadrowy

2022-01-13

Czy po 1 lutego sklepy z usługą pocztową będą otwarte w niedzielę?

Kategoria:   kategoria 1

Handel w niedzielę. Ważne zmiany od lutego, które mogą doprowadzić ponownie do zamknięcia sklepów będących placówkami pocztowymi. 

  • Sklepy, które podpisały umowy o usługi pocztowe mogły handlować również w niedzielę.
  • Od lutego w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni zostają wprowadzone zmiany.
  • Nowa treść przepisu spowoduje, że działać w niedzielę będą te sklepy, których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych.
  • Dodatkowo placówka handlowa zobowiązana została do prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży, z podziałem na przychód z działalności pocztowej oraz przychód z pozostałej działalności.
  • Sieci handlowe aby w dalszym ciągu prowadzić działalność w niedziele niehandlowe muszą wprowadzić usługę pocztową, która spowoduje, że będzie to usługa o przeważającym charakterze.

 

TAK BYŁO

Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 936). Zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje:

  • W placówkach pocztowych w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 1041 i 2320).

 

TAK BĘDZIE 

W ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. z 2021 r. poz. 936) wprowadza się następujące zmiany: 

  • W placówkach pocztowych w rozumieniu art. 3 pkt 15 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 1041 i 2320), w których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych, o których mowa w art. 2 ust. 1 tej ustawy;

  • Placówki handlowe, korzystające z wyłączeń, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 5-7 i 28-30, są obowiązane do prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży, z podziałem na przychód z działalności określonej w ust. 1 pkt 2, 5-7 i 28-30 oraz przychód z pozostałej działalności.

 

SKOMENTUJ
 

Korzystanie ze strony internetowej www.rakiel.com.pl oznacza akceptację warunków zawartych w Polityka Prywatności. W szczególności dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie. W przypadku braku akceptacji na powyższe (i zawarte w 'Polityce prywatności') zapisy, prosimy o niekorzystanie z tej Strony i natychmiastowe jej opuszczenie.Przyjąłem do wiadomości i zgadzam się