Blog Kadrowy
Dla kogo "wczasy pod gruszą"?
„Wczasy pod gruszą” to potoczna nazwa na świadczenie pieniężne gdy udajemy się na urlop. Poniżej kilka pytań z odpowiedziami jakie pojawiają się w praktyce Kancelarii.
- Kiedy pracownik ma prawo do wczasów pod gruszą?
Gdy u pracodawcy został utworzony Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS).
- Kiedy pracodawca tworzy ZFŚS?
Fundusz tworzą pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.
- W jakiej wysokości pracownik otrzymuje wczasy pod gruszą?
To zależy od zgromadzonych na Funduszu środków. Odpis na każdego pracownika wynosi 37,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego To całkiem duże kwoty rocznie. Najczęściej świadczenie wypłacane jest w wysokości od 800 do 2000 złotych.
- A co jeżeli pracodawca zatrudniający co najmniej 50 pracowników nie tworzy ZFŚS?
Wówczas pracodawca wypłaca świadczenie urlopowe raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.
- Kto może korzystać z ZFŚS?
Osoby uprawnione a więc: pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści – byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie ZFŚS prawo korzystania ze świadczeń.
- Jakie grożą pracodawcy konsekwencje za brak ZFŚS lub brak wypłaty świadczenia urlopowego gdy jest do tego zobowiązany?
Kto, będąc pracodawcą lub będąc odpowiedzialnym, w imieniu pracodawcy, za wykonywanie przepisów ustawy, nie wykonuje przepisów ustawy albo podejmuje działania niezgodne z przepisami ustawy, podlega karze grzywny.
ZAPAMIĘTAJ
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 20 sierpnia 2001 r. (I PKN 579/00, OSNP 2003/14/331) pracodawca administrujący środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie może ich wydatkować niezgodnie z regulaminem zakładowej działalności socjalnej, którego postanowienia nie mogą być sprzeczne z zasadą przyznawania świadczeń według kryterium socjalnego, to jest uzależniającego przyznawanie ulgowych usług i świadczeń wyłącznie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu.