Blog Kadrowy
Jak podpisać aneks przedłużający umowę o pracę gdy stwierdzono COVID-19?
W obecnym stanie prawnym ani Kodeks pracy ani wprowadzone do tej pory rozwiązania ochronne na czas stanu epidemii nie regulują sytuacji w której pracownikowi należałoby przedłużyć umowę, a nie jest to możliwe pisemnie w drodze aneksu ze względu na kwarantannę.
RADA DLA PRAKTYKI
Do czasu wprowadzenia odpowiedniego rozwiązania ustawowego wskazane jest uzgodnienie mailowe między stronami faktu przedłużenia umowy i podpisanie aneksu niezwłocznie gdy ustaną powody kwarantanny szpitalnej bądź domowej uniemożliwiającej złożenie podpisu. Nie ma natomiast przeszkód podpisania aneksu w obecności kuriera gdy pracownik zdalnie wykonuje pracę i nie jest odosobniony w związku z COVID-19.
Zgodnie z art. 29 § 4 Kodeksu pracy zmiana warunków umowy o pracę wymaga formy pisemnej. Jak dotąd problem przedłużenia umowy o pracę zawartej na czas określony z osobą w kwarantannie nie był przedmiotem żadnej regulacji kryzysowej związanej z ogłoszonym stanem epidemii w Polsce. W tej sytuacji interpretując przepis Kodeksu pracy wprost uznać należy, że pisemna forma aneksu zmieniająca czas trwania umowy, a więc elementu istotnego tej umowy, jest niezbędna. Zasadne jest jednak pytanie co w sytuacji kwarantanny związanej z całkowitym odosobnieniem. Otóż w tej sytuacji pracownik nie może podpisu złożyć w obecności kuriera, który może przyjechać z aneksem przygotowanym do podpisu. Odosobnienie w związku z COVID-19 powoduje w praktyce problem. Jak przedłużyć umowę skoro Kodeks pracy wymaga zmian umowy w formie pisemnej. Niedopełnienie pisemnego aneksu umożliwi Państwowej Inspekcji Pracy nałożenie kary.
W literaturze prawa pracy zwraca się uwagę, że „Bez względu na to, czy strony stosunku pracy zastrzegą w umowie o pracę, że zmiany tej umowy powinny być dokonywane z zachowaniem rygoru formy pisemnej, przepis art. 29 § 4 KP, norma wprowadzona ustawą nowelizującą KP z 14.11.2003 r., stanowi, iż zmiana warunków umowy o pracę wymaga formy pisemnej.” (tak w komentarzu do art. 29 [w:] Kodeks pracy. Komentarz, prof. dr hab. Andrzej Marian Świątkowski, 2018).
Zachowując zdrowy rozsądek celowe jest potwierdzenie przedłużenia umowy np. mailowo (choć i ta forma mogłaby być niemożliwa w niektórych przypadkach). Licząc na zrozumienie Państwowej Inspekcji Pracy należy niezwłocznie podpisać aneks przedłużajacy umowę gdy ustaną przeszkody osobistego złożenia podpisu przez pracownika.
epr