Blog Kadrowy

2023-07-20

Udostępnianie wizerunku pracowników i osób towarzyszących na imprezie firmowej

Kategoria:   kategoria 1

Zgodnie z obowiązującymi normami prawa, wizerunek zaliczany jest jako dobro osobiste każdego człowieka. Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych wskazuje, iż na rozpowszechnienie wizerunku osoby fizycznej potrzebna jest zgoda osoby
tam przedstawionej.

Co bardzo istotne, zgoda ta powinna być świadoma i wyraźna (nie może być dorozumiana). Stanowi o tym art. 81 ust 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. 1994 Nr 24 poz. 83 z późn. zm.):
„Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.”

Jeżeli pracownicy wcześniej wyrazili zgodę, na upublicznianie swojego wizerunku, przez pracodawcę, ich zdjęcia mogą zostać opublikowane w gazetce firmowej lub social media. Niestety, w przypadku osób towarzyszących, wymagane jest uzyskanie od nich uprzedniej zgody, przed ewentualną publikacją zdjęć.

SKOMENTUJ
 

Korzystanie ze strony internetowej www.rakiel.com.pl oznacza akceptację warunków zawartych w Polityka Prywatności. W szczególności dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie. W przypadku braku akceptacji na powyższe (i zawarte w 'Polityce prywatności') zapisy, prosimy o niekorzystanie z tej Strony i natychmiastowe jej opuszczenie.Przyjąłem do wiadomości i zgadzam się